Visitor Guide & Schedule

Every year, Festival presents the best performers in West Michigan on six stages, inside and outdoors! Music, dance, theatre arts, and much more - all presented free of charge.

Check out the Festival 2014 schedule and the listings for artists at the Art Sales Tents, along with all the terrific food booths! Then get ready for Festival!

More things to do at Festival:

Arts » (including Regional Arts Exhibition) | Food Booths » | Activities » | For Kids »

Mobile version: http://www.festivalgr.org/m/

Schedule of Performances and Events Subscribe to the festival 2014 Calendar
Timesort Time Event Location
2014 06 07 10:00 Saturday 10:00am

Carpenter’s Cross

Fountain Stage
2014 06 07 10:00 Saturday 10:00am

My Thin Place

Clock Tower Stage
2014 06 07 10:00 Saturday 10:00am

Ada Dance Academy

Ballet/tap/jazz

Calder Stage
2014 06 07 10:00 Saturday 10:00am

Rhythm Dance Center

Circle Stage
2014 06 07 10:15 Saturday 10:15am

Kyle Thompson

GR Art Museum
2014 06 07 10:30 Saturday 10:30am

Dance Network

Calder Stage
2014 06 07 10:30 Saturday 10:30am

Mail Order Monsters

Fountain Stage
2014 06 07 10:30 Saturday 10:30am

Grand Rapids Accordion Ensemble

Circle Stage
2014 06 07 10:45 Saturday 10:45am

Jukejoint Handmedowns

City Stage
2014 06 07 10:45 Saturday 10:45am

Flat River Dance Company

Clock Tower Stage
2014 06 07 11:00 Saturday 11:00am

The Van Morrison Experience

Clock Tower Stage
2014 06 07 11:00 Saturday 11:00am

The Elementals

Fountain Stage
2014 06 07 11:00 Saturday 11:00am

Jeffery Wyckoff-Piano

GR Art Museum
2014 06 07 11:00 Saturday 11:00am

Harmony Strings Music Studio

Calder Stage
2014 06 07 11:15 Saturday 11:15am

Dance Creations

Ballet/tap/jazz

Circle Stage
2014 06 07 11:30 Saturday 11:30am

Kim Vi & The Siblings

Fountain Stage
2014 06 07 11:30 Saturday 11:30am

Gretchen Weaver

Peace Stories with music and puppets

County Courthouse
2014 06 07 11:30 Saturday 11:30am

Breaking Barriers

City Stage
2014 06 07 11:45 Saturday 11:45am

Mo Chara Celtic Ensemble

GR Art Museum
2014 06 07 11:45 Saturday 11:45am

West Michigan Youth Ballet

Calder Stage
2014 06 07 11:45 Saturday 11:45am

Integrity School of Dance Arts

Clock Tower Stage
2014 06 07 11:45 Saturday 11:45am

Big Band Nouveau

Circle Stage
2014 06 07 12:00 Saturday 12:00pm

Story Spinners of Grand Rapids

Tell Another One (4-8 years)

County Courthouse
2014 06 07 12:00 Saturday 12:00pm

S & P

Fountain Stage
2014 06 07 12:00 Saturday 12:00pm

James White

City Stage
2014 06 07 12:00 Saturday 12:00pm

Rhythm Dance Center

Clock Tower Stage
2014 06 07 12:15 Saturday 12:15pm

Nicholas James and the Bandwagon

Clock Tower Stage
2014 06 07 12:15 Saturday 12:15pm

Rebecca Russcher, mezzo soprano

GR Art Museum
2014 06 07 12:15 Saturday 12:15pm

West Michigan Gay Men’s Chorus

Calder Stage
2014 06 07 12:29 Saturday 12:29pm

Grand Rapids & District Pipe Band

Circle Stage
2014 06 07 12:30 Saturday 12:30pm

Messin’ Around Band

Fountain Stage
2014 06 07 12:30 Saturday 12:30pm

Kevin Kammeraad

Kevin Kammeraad and the Cooperfly Puppet Troupe

County Courthouse
2014 06 07 12:30 Saturday 12:30pm

Frank Van Dinther

Outer Fringe Stage
2014 06 07 12:45 Saturday 12:45pm

Poppies & Pennies

City Stage
2014 06 07 13:00 Saturday 1:00pm

Voices - a musical by Gary Sironen

Premiere performance of a new musical

Calder Stage
2014 06 07 13:00 Saturday 1:00pm

Hark Up Horns

Gospel horns group

Clock Tower Stage
2014 06 07 13:00 Saturday 1:00pm

Ned Rouse

Fountain Stage
2014 06 07 13:00 Saturday 1:00pm

The Voices of Freedom

Gospel choir

City Stage
2014 06 07 13:00 Saturday 1:00pm

The Chimes Combo

GR Art Museum
2014 06 07 13:15 Saturday 1:15pm

eDance, LLC, Performance Troupe, of Moveir Dance Studio

Circle Stage
2014 06 07 13:15 Saturday 1:15pm

Bob Sadowski

Folktales from the Far East

County Courthouse
2014 06 07 13:30 Saturday 1:30pm

Balletmore

Circle Stage
2014 06 07 13:30 Saturday 1:30pm

Savannah Van Dinther

Outer Fringe Stage
2014 06 07 13:45 Saturday 1:45pm

Otis Blueswell Jr.

Clock Tower Stage
2014 06 07 13:45 Saturday 1:45pm

Fire Alarm

City Stage
2014 06 07 13:45 Saturday 1:45pm

Xpressions Of Praise Christian Dance Arts Academy

Calder Stage
2014 06 07 13:45 Saturday 1:45pm

Funkle Jesse

Rock/Alternative 2012 USA Songwriting Competition winner

Fountain Stage
2014 06 07 14:00 Saturday 2:00pm

Dave Wells Strolling German Oompa Band

Walking around
2014 06 07 14:00 Saturday 2:00pm

Academy of Dance Arts

Circle Stage
2014 06 07 14:00 Saturday 2:00pm

Grand Rapids Civic Theatre

Special performance of “No Dogs Allowed” at GRCT

Grand Rapids Civic Theatre
2014 06 07 14:15 Saturday 2:15pm

Ken Bierschbach

Folk

Outer Fringe Stage
2014 06 07 14:15 Saturday 2:15pm

Fable

Fountain Stage
2014 06 07 14:15 Saturday 2:15pm

Bella Vista Church Praise Band

Circle Stage
2014 06 07 14:15 Saturday 2:15pm

Ed Boer

Stories for the young or young at heart

County Courthouse
2014 06 07 14:30 Saturday 2:30pm

Slow Buffalo

City Stage
2014 06 07 14:30 Saturday 2:30pm

Baltijos Krantas Lithuanian School

Clock Tower Stage
2014 06 07 14:30 Saturday 2:30pm

Bonnie Jean Johnson Music Studio

GR Art Museum
2014 06 07 14:45 Saturday 2:45pm

FlipSide

Fountain Stage
2014 06 07 14:45 Saturday 2:45pm

Acme Black Tigers

Clock Tower Stage
2014 06 07 14:45 Saturday 2:45pm

Scott Usadel

Jack Tales, Dog Tails

County Courthouse
2014 06 07 14:45 Saturday 2:45pm

Schubert Male Chorus of Grand Rapids

Calder Stage
2014 06 07 15:00 Saturday 3:00pm

Heritage Voices of Praise

Circle Stage
2014 06 07 15:15 Saturday 3:15pm

Tom Lane

Tales of an Irishman

County Courthouse
2014 06 07 15:15 Saturday 3:15pm

Joe Frost

Outer Fringe Stage
2014 06 07 15:15 Saturday 3:15pm

Edelweiss Choir

GR Art Museum
2014 06 07 15:30 Saturday 3:30pm

Holy Trinity Greek Dance Group

Calder Stage
2014 06 07 15:30 Saturday 3:30pm

CoverStory Band

Clock Tower Stage
2014 06 07 15:30 Saturday 3:30pm

Altar*d Life

City Stage
2014 06 07 15:30 Saturday 3:30pm

Crisi and Band

Fountain Stage
2014 06 07 15:45 Saturday 3:45pm

In Harmony

Circle Stage
2014 06 07 15:45 Saturday 3:45pm

The Good Libations

Calder Stage
2014 06 07 16:00 Saturday 4:00pm

Mike Dean, Classical Harmonica

GR Art Museum
2014 06 07 16:00 Saturday 4:00pm

The Proulx Brothers

folk

Outer Fringe Stage
2014 06 07 16:00 Saturday 4:00pm

MrWhooha

Our 10th Festival!

City Stage
2014 06 07 16:15 Saturday 4:15pm

Murphy’s Law

Fountain Stage
2014 06 07 16:15 Saturday 4:15pm

Scatterdome

Clock Tower Stage
2014 06 07 16:30 Saturday 4:30pm

ABC Orchestra

High school group with performances at the Rock & Roll Hall of Fame, and in Ireland

Calder Stage
2014 06 07 16:30 Saturday 4:30pm

John Steven Crowley

Onceanever … Tales from Chicago’s South Side

County Courthouse
2014 06 07 16:30 Saturday 4:30pm

RakSultana

City Stage
2014 06 07 16:30 Saturday 4:30pm

Scintillating Sopranos

GR Art Museum
2014 06 07 16:30 Saturday 4:30pm

Victims of Nonsense

Circle Stage
2014 06 07 16:45 Saturday 4:45pm

Zeeland Youth Dance Company

City Stage
2014 06 07 17:00 Saturday 5:00pm

BridgeWay Worship Team

Clock Tower Stage
2014 06 07 17:00 Saturday 5:00pm

Mark Swanson

Outer Fringe Stage
2014 06 07 17:00 Saturday 5:00pm

Bermudas

Grand Rapids garage/rock/post-punk with catchy originals

City Stage
2014 06 07 17:00 Saturday 5:00pm

Wicker Basket

Fountain Stage
2014 06 07 17:00 Saturday 5:00pm

Half ‘n Half

Male Quartet presenting Crazy ‘Bout Ya

GR Art Museum
2014 06 07 17:00 Saturday 5:00pm

Ada Dance Academy 2

Circle Stage
2014 06 07 17:15 Saturday 5:15pm

Steve Falvo

Stories for young folk and families

County Courthouse
2014 06 07 17:15 Saturday 5:15pm

UVOW

Calder Stage
2014 06 07 17:30 Saturday 5:30pm

Ejection Seat

City Stage
2014 06 07 17:30 Saturday 5:30pm

Sunday Night Funnies

Fountain Stage
2014 06 07 17:45 Saturday 5:45pm

The Westwinds

GR Art Museum
2014 06 07 17:45 Saturday 5:45pm

Story Spinners of Grand Rapids

Tales for all to enjoy

County Courthouse
2014 06 07 17:45 Saturday 5:45pm

Harmony Dance Source

Clock Tower Stage
2014 06 07 18:00 Saturday 6:00pm

Jake Down & The Midwest Mess

Fountain Stage
2014 06 07 18:00 Saturday 6:00pm

Open Mic

Sign-ups start Friday at noon for 10-minute performance times!

Outer Fringe Stage
2014 06 07 18:00 Saturday 6:00pm

Regional Arts Exhibition Awards, Combined Theatre Scholarship Awards

Calder Stage
2014 06 07 18:00 Saturday 6:00pm

Expressions Dance Academy - Gold Teams

Clock Tower Stage
2014 06 07 18:15 Saturday 6:15pm

IMANI Singers of Grand Rapids

City Stage
2014 06 07 18:15 Saturday 6:15pm

Dr Marvin Sapp Presents The Lighthouse Full Life Center Mass Choir

Circle Stage
2014 06 07 18:15 Saturday 6:15pm

Neon Graffiti

Clock Tower Stage
2014 06 07 18:15 Saturday 6:15pm

Grand Rapids Chorus of Sweet Adelines

Calder Stage
2014 06 07 18:30 Saturday 6:30pm

Embellish Handbell Ensemble

GR Art Museum
2014 06 07 18:30 Saturday 6:30pm

Mick Nasty and the Bullets

Fountain Stage
2014 06 07 18:45 Saturday 6:45pm

Bowery

City Stage
2014 06 07 19:00 Saturday 7:00pm

Fat Dog

Fountain Stage
2014 06 07 19:00 Saturday 7:00pm

Vertical Bridge

Clock Tower Stage
2014 06 07 19:00 Saturday 7:00pm

Senior Steppers

Calder Stage
2014 06 07 19:00 Saturday 7:00pm

Raggedy Ann

Circle Stage
2014 06 07 19:15 Saturday 7:15pm

Reviving the Era

Alternative/Pop/Blues

Calder Stage
2014 06 07 19:15 Saturday 7:15pm

Kent Philharmonic Orchestra

Calder Stage
2014 06 07 19:15 Saturday 7:15pm

Larry Conkle

Outer Fringe Stage
2014 06 07 19:30 Saturday 7:30pm

The Diemakers

Fountain Stage
2014 06 07 19:30 Saturday 7:30pm

Rochelle and the Spoilers

City Stage
2014 06 07 19:45 Saturday 7:45pm

ROCKFORD SCHOOL OF DANCE

Ballet/tap/jazz

Clock Tower Stage
2014 06 07 20:00 Saturday 8:00pm

Equal Parts

Clock Tower Stage
2014 06 07 20:00 Saturday 8:00pm

Three’s a Crowd

Fountain Stage
2014 06 07 20:00 Saturday 8:00pm

B-Side Growlers

Outer Fringe Stage
2014 06 07 20:00 Saturday 8:00pm

Hattrick

Circle Stage
2014 06 07 20:15 Saturday 8:15pm

The Steve Hilger Band

Calder Stage
2014 06 07 20:30 Saturday 8:30pm

Tom Cutts & Affirmation

Fountain Stage
2014 06 07 20:45 Saturday 8:45pm

Coldville

Rock

Clock Tower Stage
2014 06 07 21:00 Saturday 9:00pm

Neil Jacobs - World 12-String Guitar

Outer Fringe Stage
2014 06 07 21:00 Saturday 9:00pm

Signal Point

Calder Stage
2014 06 07 21:00 Saturday 9:00pm

The Saltbound (FKA Cailean)

City Stage
2014 06 07 21:00 Saturday 9:00pm

Head

Rock

Circle Stage
2014 06 07 21:15 Saturday 9:15pm

River City Improv

Fountain Stage
2014 06 07 21:15 Saturday 9:15pm

The Legal Immigrants

2013 Semi-finalist for “Single Greatest Band In The History Of Music”!

Clock Tower Stage
2014 06 08 10:00 Sunday 10:00am

Harmony Dance Source 2

Circle Stage
2014 06 08 10:00 Sunday 10:00am

Denise

Fountain Stage
2014 06 08 10:00 Sunday 10:00am

Rockford School of Dance 2

Calder Stage
2014 06 08 10:15 Sunday 10:15am

Paul Sherwood & The Rhythm Section Jazz Band

Jazz band

Calder Stage
2014 06 08 10:15 Sunday 10:15am

The Moving Company

Clock Tower Stage
2014 06 08 10:30 Sunday 10:30am

Grand Rapids Songwriters Alliance

Fountain Stage
2014 06 08 10:30 Sunday 10:30am

Steam Powered Bluegrass

Circle Stage
2014 06 08 10:30 Sunday 10:30am

Arlo and the Avalanche

Clock Tower Stage
2014 06 08 10:45 Sunday 10:45am

Amanda Vernon

City Stage
2014 06 08 11:00 Sunday 11:00am

Barrelhouse Catts

Fountain Stage
2014 06 08 11:00 Sunday 11:00am

Arts In Motion Studio

Circle Stage
2014 06 08 11:00 Sunday 11:00am

The Adams Family

Calder Stage
2014 06 08 11:15 Sunday 11:15am

BellyDanceGR Delkash Dancers

City Stage
2014 06 08 11:15 Sunday 11:15am

Tyler Lee

Clock Tower Stage
2014 06 08 11:15 Sunday 11:15am

Miss Rosanne’s School of Dance

Circle Stage
2014 06 08 11:30 Sunday 11:30am

Great Lakes Chorus

Calder Stage
2014 06 08 11:30 Sunday 11:30am

Spence & Friends

Circle Stage
2014 06 08 11:30 Sunday 11:30am

Belle Etoile Studio of Dance

City Stage
2014 06 08 11:30 Sunday 11:30am

Katie Tucker

Pop alternative

Fountain Stage
2014 06 08 11:45 Sunday 11:45am

Steve Hilger

Clock Tower Stage
2014 06 08 12:00 Sunday 12:00pm

Devin and The Dead Frets

Fountain Stage
2014 06 08 12:00 Sunday 12:00pm

sjxtreme

City Stage
2014 06 08 12:15 Sunday 12:15pm

The Weatherheads

Folk/indie

Circle Stage
2014 06 08 12:15 Sunday 12:15pm

Harmony Dance Source

Calder Stage
2014 06 08 12:30 Sunday 12:30pm

Hearts in Motion Dance Project

Calder Stage
2014 06 08 12:30 Sunday 12:30pm

The Doran Brothers Band

Clock Tower Stage
2014 06 08 12:30 Sunday 12:30pm

Gloria Cangelosi

More stories for 4-10-year-olds

County Courthouse
2014 06 08 12:45 Sunday 12:45pm

UN4SEEN

City Stage
2014 06 08 12:45 Sunday 12:45pm

Evidence Jazz Group

Calder Stage
2014 06 08 13:00 Sunday 1:00pm

New Voices Of Grace

Gospel

Circle Stage
2014 06 08 13:00 Sunday 1:00pm

Gloria Cangelosi

“Tales to make you laugh and think

County Courthouse
2014 06 08 13:00 Sunday 1:00pm

Daniel Holland

Fountain Stage
2014 06 08 13:30 Sunday 1:30pm

Ardan Academy of Irish Dance

Calder Stage
2014 06 08 13:30 Sunday 1:30pm

Shir Shalom Choir

GR Art Museum
2014 06 08 13:30 Sunday 1:30pm

Pacific Island Dancers

Circle Stage
2014 06 08 13:30 Sunday 1:30pm

Ed Boer

Stories for the Young or Young at Heart

County Courthouse
2014 06 08 13:45 Sunday 1:45pm

Hark Up Band and Choir

Community gospel choir

Circle Stage
2014 06 08 13:45 Sunday 1:45pm

Graffiti

Fountain Stage
2014 06 08 13:45 Sunday 1:45pm

13th Hour

Calder Stage
2014 06 08 13:45 Sunday 1:45pm

Patty Pierzchala + The Noon Thirties

City Stage
2014 06 08 14:00 Sunday 2:00pm

Kid Tales

Stories by Shawmut Hills’ Young Authors (Grades 1-6)

County Courthouse
2014 06 08 14:00 Sunday 2:00pm

Calico

Clock Tower Stage
2014 06 08 14:15 Sunday 2:15pm

Grudge City Records

City Stage
2014 06 08 14:15 Sunday 2:15pm

Easy Idle String Band

Outer Fringe Stage
2014 06 08 14:15 Sunday 2:15pm

Don Benson

Outer Fringe Stage
2014 06 08 14:15 Sunday 2:15pm

Don Sikkema & Robert Byrens

Classical duo

GR Art Museum
2014 06 08 14:30 Sunday 2:30pm

Inner Itch

Clock Tower Stage
2014 06 08 14:30 Sunday 2:30pm

Snoonie

City Stage
2014 06 08 14:30 Sunday 2:30pm

Caledonia Dance and Music Center

Calder Stage
2014 06 08 14:45 Sunday 2:45pm

Lake Effect Saxophone Quartet

GR Art Museum
2014 06 08 14:45 Sunday 2:45pm

E-leesa Gypsy Enchantress

City Stage
2014 06 08 15:00 Sunday 3:00pm

Perfect Shelter

Fountain Stage
2014 06 08 15:00 Sunday 3:00pm

Grand Rapids Jazz Orchestra

Calder Stage
2014 06 08 15:00 Sunday 3:00pm

Chapter Four

City Stage
2014 06 08 15:00 Sunday 3:00pm

Shimmie Pearl

Clock Tower Stage
2014 06 08 15:15 Sunday 3:15pm

Celtic Kilroy

Outer Fringe Stage
2014 06 08 15:15 Sunday 3:15pm

Goodwin Drive

Circle Stage
2014 06 08 15:30 Sunday 3:30pm

Heaters

A perfect mix of the West Coast garage and Austin psychedelic sounds

City Stage
2014 06 08 15:30 Sunday 3:30pm

GR8 Trombone Octet

Trombone octet

GR Art Museum
2014 06 08 15:30 Sunday 3:30pm

Nature Lane

Fountain Stage
2014 06 08 15:45 Sunday 3:45pm

VALENTIGER

Clock Tower Stage
2014 06 08 16:00 Sunday 4:00pm

Kwils

Outer Fringe Stage
2014 06 08 16:00 Sunday 4:00pm

Uncle Betty

Folk

Clock Tower Stage
2014 06 08 16:00 Sunday 4:00pm

Donna Mast

Fountain Stage
2014 06 08 16:00 Sunday 4:00pm

Hiker

City Stage
2014 06 08 16:15 Sunday 4:15pm

ma non troppo

GR Art Museum
2014 06 08 16:15 Sunday 4:15pm

Caledonia Dance & Music Center 2

Calder Stage
2014 06 08 16:30 Sunday 4:30pm

Aria Flame

City Stage
2014 06 08 16:30 Sunday 4:30pm

Clark

Clock Tower Stage
2014 06 08 16:30 Sunday 4:30pm

4U2NV

Fountain Stage
2014 06 08 16:45 Sunday 4:45pm

Creative Arts Repertoire Ensemble (CARE)

Calder Stage
2014 06 08 16:45 Sunday 4:45pm

mustang

Circle Stage
2014 06 08 17:00 Sunday 5:00pm

Velcrofibs

Clock Tower Stage
2014 06 08 17:00 Sunday 5:00pm

Rev Charles’ PotatoeBabies

City Stage
2014 06 08 17:00 Sunday 5:00pm

People’s Choice Awards

Calder Stage
2014 06 08 17:00 Sunday 5:00pm

Lena Stefon

Fountain Stage
2014 06 08 17:15 Sunday 5:15pm

Bethel Pentecostal Choir

Calder Stage
2014 06 08 17:30 Sunday 5:30pm

The Luke Lenhart Band

Clock Tower Stage

Keep on scrolling inside the list to see more!

June 4-5-6 | Grand Rapids, Michigan | Visitor Guide & Schedule